"Споменарци"

Радован М.М./ Никола С.

Хроничарски верно, у камену, пешчару или мермеру, сведочили су минуле људе и прохујале деценије, векове. Били су летописци, и биографи и каменоиконари, и каменописни вајари. Надахнуто су „писали“ прелепе камене књиге сусељанима, својтама, мајсторима, власним људима, млађарији и црнорисцима. Славили оне који су се жртвовали за слободу отаџбине. Сведочили епидемије и друге морије.
Стручњаци их убројали у уметнике: писце, сликаре и каменорезбаре.
Њима знамени или нису уздупчени на покопалиштима, а ако јесу – углавном су неугледни, убоги, наравно са часним изузецима. Нису достојни значаја ових уметника. Посебно по ликовним представама. Некима се њихово занимање и не помиње на биљезима. Допевавасмо епитафе са њихових споменика, али и других камених књига које су исписивали – чедно, душом. Онима којима вечне куће надгробником нису обележене речима биранкама, покушали смо, ево, да саградимо биљеге, макар духовне. Док смо допевавали камене некрологе, водиља нам је била умница непознатог записивача из XIV века:
„Рука која пише трули и нестаје, а писање, ако су и груба слова, али божија су, и заувек остају...“