"Гуча кроз векове"

Ово је Гуча

НАЗИВ

Занимљиво је како је настао назив Гуче. Постоје три легенде, које се преносе сa колена на колено. Једна је да је назив насеља настао од глагола гучити се. Наиме, народ се гучио у збеговима и прикривао од турских зулума.
Друга се односи на словенски топоним, изведен од речи гудац – свирач на најстаријем гудачком инструменту – гуслама. Извесно је да су најстарији Гучани појали и гудили на овом музичком инструменту.
Трећа легенда је најприхватљивија:
Засеју људи житом поље крај Бјелице. Када је оно узрелило, на њега се наваде голубови (гугутке). Људи их стану плашити и терати – да им не би све жито позобали. Голубови одлете, па се брзо врате, гугућући: „У Гучу, у Гучу!“
По њима поље крај Белице, и брда око њега, назваше – Гуча.
Први званичан помен Гуче налазимо у турском катастарском попису, обављеном 1476. године.