"Исповест Ђорђа из Растовца"

Чедо Недељковић

Белешка о писцу:

Чедо Недељковић рођен је 1932. године у Негришорима (Драгачево). Био је учитељ, професор књижевности, новинар, уредник Београдског школства иРевије образовања. Писао је козерије и текстове о образовној проблематици. Уредио је зборник Путеви образовања - страна искуства. Ово му је други роман. Оба његова романа - први, Милисављев именик, а и овај који је сада пред читаоцима, награђени су на конкурсима фондације Драгојло Дудић. Живи у Београду, а срце му је у Драгачеву.

Извод из рецензије:

Особена је метафорична последња порука главног лика романа, према његовој жељи исписана на растовачком надгробнику: "Сваки човек је грешан." Она његовом животу и поступцима, претежно карактеристичним за савременог и материјалним успехом опчињеног човека, даје предсмртно сазнање које садржи и неке особености схватања дужности и људске части трагичних античких хероја: удес, сазнање, искупљење.

Петар Марјановић

Недељковићев роман је убедљиво сведочење о времену и људима кроз чије кошмаре и снове се, у својој драматици, одсликавају животи, хтења, победе, порази, наде и заблуде активних "судионика" историје у распону од шездесетих година 20. века, па све до драматичне смене векова.

Миодраг Д. Игњатовић