"Камене књиге Радосава Чикириза"

Великан из Ртију

Радосав Чикириз, вероватно најпознатији самоуки каменорезац Србије, био је син Сретена Томе Радовановића - Крсмановића, доселца из села Трудова у Старом Влаху у селу Рти у Драгачеву. Поред ова два презимена, Сретен је увек додавао "иначе Чикириз". Био им је трећи син. Старији од њега били су Јанко и Радисав, а млађи Паун. Пописане књиге из Србије из ХIX века говоре да су били добростојећа породица. А и он је спомењарењем добро зарађивао: бољи споменик је имао цену боље краве или ливаде. Сва трагања о месту и години његовог рођења нису дали резултате: нема га забележеног ни у црквеним, ни у манастирским књигама. Оно што је својим трагањима открио Радојко Николић и објавио у својој драгоценој књизи Каменорезац Радосав Чикириз (Горњи Милановац, 1989), то је - да је, у време пописа становништва Србије 1863, пописан као четрдесетогодишњак. Лако пада у очи да у својим потписима никад није уписивао као презимена Радовановић и Крсмановић, већ увек Чикириз. Можда су му прва два била дугачка за писање, па је узео треће - краће. То је учинила и читава његова фамилија. И данас сви носе презиме Чикириз. Тиме је задао главобољу свим истраживачима његовог живота: проти Милисаву Д. Протићу - Гуча-нину, Бранку В. Радичевићу, Радојку Николићу, Радомиру Станићу, Радовану М. Маринковићу, Зорици Ивковић, Боси Росић, мени и свима другима који су о њему писали. Нико до сада није дешифровао ту загонетну реч - Чикириз. Остало је непознато да ли она означава занимање, надимак, или нешто треће. Сва трагања у нашем и у језицима источних народа (турском, арапском, персијском) нису дала резултате. Зна се: није се женио. Старао се о породицама своје болешљиве браће, која су рано умирала.

Спомен брату

Овде почива раб Божи
РАДИСАВ ЧИКИРИЗ из Ртију
поживи 55 г.
умрое 12. Марта : у 1875. г.
споменуга Јовић син его.*
Осредњи спомен Радосављев
није на гробљу, где Чикириз леже.
Као да га за њих
ништа родбински веже.
Зашто Радисав почива усред ливаде,
нико не рече и не дознаде.
Бог нека му прости
његова сагрешења
и нека се понекад сете
Чикиризи и његовог имена.
Почивај у миру, Радисаве.
2009.                          С.

* Рти, Чикиризи. По неким подацима, Чикириз је престао да клеше споменике крајем 1864. године, па се верује да је тада умро. Међутим, по облику, начину клесања, простору за уписивање епитафа, словима, бордурама и вињетама, и ово је његов рукорад. Ако није био жив, онда је споменик клесао неки од његових подржавалаца.