"Кад речи сањају"

Верица Тадић

Будући и сама песник, Верица Тадић стрпљиво, суптилно и надахнуто урања у најдубље меандре духа значајних српских књижевника и уметника, доживљавајући њихове креације као своје сопствене, продубљујући их и богатећи новим мислима и значењима. Специфичност ових есеја је у томе што то нису формалистички огледи, већ истинско слово љубави у коме се филос претвара у софос.

Предајући се приказаним делима искрено, на моменте чак и страсно, ауторка нам дарује искре љубави и мудрости, од којих би свака могла бити сентенца за себе, достојна антологијског избора. То су оне велике и дубоке мисли које не губе од своје лепоте и величине ни у свом фрагментарном изразу, и које својом сопственом енергијом зраче истину и када су сасвим саме.

Друга значајна одлика ове збирке, али и читавог Тадићкиног стваралаштва, јесте изванредна ерудиција, која је, срећно спојена са њеном медитативном и сензибилном природом, изнедрила особен глас и препознатљив руопис у новијој српској књиженвости.

Из рецензије мр Маријане Матовић