"Просветљење прошлости"

Милинко П. Милекић

Доња Краварица

IV књига

На Богићевића (Чибовом) брду у Горњој Краварици откривено је прво и засад једино средњовековно гробно обележје – стећак у чачанско-драгачевском крају. Мраморни споменик је у виду сандука гробне величине и без икаквог текста. Са западне, заправо чеоне стране стећка урезан је латински крст а на лицу „дједовски“ штап који симболизује највишег великодостојника некадашње босанске (јеретичке) цркве, ранга православног епископа (владике) или католичког бискупа. Претпоставља се да је у питању један од двојице синова заборављеног имена (вероватно Радосала) претпоследњег босанског краља Стефана Томаша и његове прве жене „низког рода“ Војаче. Њих троје је краљ под притиском властеле протерао са двора у Јајцу 1444. године, да би се неко време после тога преко Фоче Радосал обрео у овом крају, тада јединственом селу Краварић и примивши православну веру преминуо око 1470. године, оставивши потомство. То су данашњи Томашевићи, Перовићи, Кнежевићи, Илићи, Радичевићи и други у обе Краварице и још неке фамилије широм Србије, којима је заједничка крсна слава – Стевандан.